Connect with us

Наука

Астронавти з Crew Dragon зійшли на борт МКС — Украинские новости


Як і багато мільйонів людей, ми з дітьми вчора дивилися запуск ракети SpaceX Crew Dragon. Діти були в захваті, та й дорослі теж

Ми багато обговорювали історію космосу. І сьогодні обговорюємо — думаю, таке ж проходить у величезній кількості сімей, і це вже величезна заслуга генія Маска. Але окремо виділити хотілося б 3 моменти:

1. У 2010 році два астронавта — герої Америки — Neil Armstrong (перша людина, яка висадився на Місяць під час польоту Apollo 13) і Eugene Cernan (останній астронавт, нога якого ступала на Місяць під час експедиції Apollo 17) виступили з жорстокої критикою ідеї приватних комерційних польотів в космос, запропонованої тоді Адміністрацією Барака Обами.

Критика була озвучена під час слухань в Сенаті 12 травня 2010 року — тут є запис тих слухань https://bit.ly/2MhjJda. У березні 2012 року Ілон Маск давав інтерв’ю програмі CBS «60 Minutes», і ведучий його запитав, що думає з цього приводу Маск. У відомому уривку https://bit.ly/2Y04Am7 у Маска на очах проступають сльози. Він каже: «Вони і мої герої теж. Тому мені дуже складно. Я б дуже хотів, щоб вони прийшли до мене і подивилися, як усередині ми працюємо. І я думаю, що це б змінило їхню думку. Саме вони надихнули мене на те, що я роблю ». І ще більше сліз з’являється в очах Маска, коли він визнається, що доводиться «ухилятися від каменів, які кидають в його сторону його герої». І він сказав: «I never thought to stop. I will never give up «. Вчора був відмінний день показати, що така стратегія працює.

2. Не тільки стратегія Маска працює, але працює і державна політика Адміністрації Обами. Справа в тому, що всі останні роки, після закінчення програми Shuttle і запуску Atlantis в 2011, США в своїй космічній програмі співпрацювали з російською компанією Роскосмос, яка виставляла рахунок в 90 млн дол за кожен політ. Маск просто запропонував безпечно літати за 50 млн. Нічого особистого — просто бізнес. Але як написав Oleksandr Derkach, «Історичність моменту в іншому». Справа в тому, що завтра, побачивши, що це можливо, в гонку за Маском включаться інші компанії. Точніше вже включилися. Virgin, Blue Origin і ще десятки компаній — ви можете знайти їх імена в Вікіпедії. І ракети Google або Apple теж будуть. Таких компаній буде не 10 і не 20. Вони включаться в конкуренцію за приватний космос. І це найголовніше досягнення — штучні монополії повинні руйнуватися. Приватний бізнес може зробити космос ближче — швидше і дешевше. І тут окреме спасибі Маску за те, що довів, що це можливо.

3. Ну і останнє — на вчорашній прес-конференції після запуску https://bit.ly/2ApQORz на питання про те, як на успіх SpaceX відреагували з Росії, задоволений Ілон Маск зі сміхом відповіли: «Батут працює» ( «The trampoline is working»), уточнивши, що це «внутрішня жарт» https://bit.ly/2zOXPex. Всі розсміялися, бо зрозуміли, що жарт був у відповідь на коментар глави Роскосмосу від 2014 року, коли після введення санкцій через анексії Криму, Рогозін в Твітері запропонував США «доставляти своїх астронавтів на МКС за допомогою батута». Meduza ось написала про цю історію https://bit.ly/2MgHulK. Так що батут дійсно працює.

Я б назвав вираз «Батут працює» фразою минулого десятиліття, а може і майбутнього.

Батут працює, коли «you never give up», навіть незважаючи на те, що твої герої проти і кидають в твій город камені. Батут працює, коли є nudge, «Поштовх» по-українськи. І батут працює, коли є довгострокова стратегія, яку неможливо реалізувати за 3 місяці, але можна досягти за 10 років. Питання тільки, як нам зробити наш батут

Владислав Рашкован, Fb

Comments

Новости