Connect with us

Политика

Міністри країн НАТО розглянуть новий пакет допомоги для України і Грузії — Украинские новости


Український фонд стартапів зареєстрований в грудні 2018 року, а презентували концепцію роботи в липні 2019 року. У грудні минулого року Український фонд стартапів почав прийом заявок на отримання грантового фінансування.

Як працює фонд і які плани на майбутнє — про це в інтерв’ю Укрінформу розповів директор фонду Павло Карташов.

— За час роботи фонду ви вже отримали понад 1200 заявок для участі у грантовій програмі, провели два «Pitch дня» (презентації проектів учасниками, які були попередньо відібрані незалежними експертами з числа інших «стартап-проектів») і надали фінансування (гранти) першим восьми стартапам, і ще три стартапу отримають фінансування незабаром, за результатами другого «Pitch дня». Які плани у Фонду на поточний рік?

Спасибі за запитання. Ми успішно реалізуємо грантову програму Фонду, але не зупиняємося на досягнутому. Ми працюємо над партнерськими програмами, які дозволять залучати додаткові кошти (фінансування) як від українського інвестора, так і від міжнародних неурядових організацій, приватних осіб, цільових фондів та інших інституцій, а також залучати інші фінансові інструменти для розвитку стартапів.

— Як відбувається попередній відбір проектів та заявок?

— Процедура максимально проста і прозора. Стартап реєструється на веб-порталі Фонду і вносить необхідну інформацію. Після цього заявка стартапу перевіряється на відповідність формальним вимогам Грантової програми (комплаєнс процедура). Якщо немає ніяких застережень — система в автоматичному режимі, з урахуванням індустрії, до якої відноситься заявка, вибирає двох незалежних експертів, які будуть оцінювати стартап. У разі розриву в більш ніж шість балів між оцінками двох експертів — залучається третій експерт.

— Яким саме критеріям має відповідати проект, щоб його відібрали на Pitch Day?

— Є п’ять категорій зі своїми критеріями: команда, ринок, продукт, технологія і стратегія. Їх оцінюють наші експерти і виставляють середню оцінку.

— Чи відрізняються підходи у відборі заявки в залежності від індустрії, до якої відноситься заявка?

— Ні. Підходи абсолютно однакові. Очевидним є те, що певні індустрії представлені менше, як космічна індустрія або індустрія блокчейн, на відміну від таких індустрій, як агропромисловість, охорону здоров’я, великі дані або штучний інтелект. Це пов’язано із запитом ринку на ці індустрії.

— Скільки разів стартап може подати заявку?

— Кожен стартап може отримати фінансування не більше 75 тисяч USD. Це гранична межа. Яким чином стартап може отримати максимальну суму? На етапі pre-seed (коли є продукт, команда, бачення клієнтського сегмента) стартап може отримати фінансування в розмірі 25 тисяч USD. У разі успішного проходження цього етапу — стартап може отримати наступні 50 тисяч USD вже на етапі seed (коли мова йде про масштабування даного проекту). Отже, сумарно стартап може отримати не більше 75 тисяч USD.

— Хто приймає рішення про виділення фінансування стартапам, які успішно презентували свої проекти на «Pitch дні»?

— Рішення про фінансування приймається Наглядовою радою Фонду. Члени Наглядової ради — люди з бездоганною діловою репутацією, які мають значний успішний досвід в сфері інвестування та інновацій. Саме Наглядова рада формує і затверджує бюджет, штатний розклад Фонду, і в цілому визначає його політику.

— Ви неодноразово підкреслювали, що Фонд фінансує ідеї технологічних стартапів, які в майбутньому зможуть досягти комерційного успіху. У разі успіху — чи буде стартап мати певні матеріальні зобов’язання перед державою в особі Фонду ?

— Ні. Фонд не отримує частки в статутному капіталі Фонду та, відповідно, не отримує контролю над прийняттям управлінських рішень стартапу. Це суперечить Грантової програми Фонду та принципової позиції Міністерства фінансів України.

— Яким чином Фонд буде стежити за засобами, які будуть виділені стартапам?

— Фондом розроблена відповідна процедура моніторингу та звітності. Період звітності відрізняється в залежності від специфіки стартапа: це може бути місяць, може бути квартал.

Ми не виділяємо всю суму гранту відразу. Ця сума розподілена на відповідні транші. За результатами першого траншу — ми будемо аналізувати, наскільки ефективно стартап використовував кошти, і тільки після цього виділяти наступний транш. Ми розробили електронні форми звітності для кожного стартапа, ми маємо право витребувати довідки з банку і інші документи, що підтверджують цільове використання коштів.

— А що буде в разі використання коштів не за призначенням?

— Відповідальність за нецільове використання коштів передбачена в договорах, які укладені з кожним стартапом, зокрема, — припинення фінансування та повернення коштів, які були використані не за цільовим призначенням та інші види відповідальності, передбачені чинним законодавством України.

— Аналізуючи заявки, що надійшли до Фонду на сьогодні, що ви можете сказати про людей, які їх подали?

— Бачимо дуже великий потенціал у людей, які сповнені крутих ідей. Ми прагнемо, щоб ці люди працювали і розвивалися в Україні, створюючи при цьому робочі місця для інших.

— Кілька слів про експертів, хто вони?

— Експерти ретельно відібрані Наглядовою радою. Ми отримали близько 400 заявок, в яких експерти описали свою експертизу та досвід. За кожного експерта особисто голосував кожен член Наглядової ради. Рішення приймалися простою більшістю. Варто відзначити, що всі експерти працюють на волонтерських засадах. Ми раді тому, що у нас стільки свідомих і талановитих людей в Україні, які готові робити свій внесок в розвиток IT-екосистеми України.

— На початку грудня 2019 року Міністерство цифровий трансформації України анонсувало створення Фонду фондів для фінансування вітчизняних стартапів. Як буде співвідноситися діяльність Фонду фондів з діяльністю Українського фонду стартапів?

— Цікавий проект, але не можу коментувати, оскільки сьогодні розробляється тільки концепція даного проекту. Фонд фондів — це венчурне фінансування (венчурні інвестиції) приватних компаній, а не грантове фінансування з державного бюджету.

— Перший і другий «Pitch день». Що можете розповісти?

— Я оцінюю і перший, і другий «Pitch дні», як такі, що пройшли успішно. Моя оцінка базується на увазі, що була прикута до нас з боку IT-спільноти і в цілому з боку прогресивних, а головне небайдужих людей. Варто тільки згадати, що нагородження переможців першого «Pitch дня» відвідали президент України і прем’єр-міністр. Така увага з боку керівництва держави мало велике значення для переможців.

— Яка стратегічна мета Фонду?

Відповідь проста. Наша стратегічна мета — це довести всім, що держава — надійний партнер в починаннях талановитих людей. Ми працюємо над популяризацією Фонду не тільки на просторах України, а й за її межами. Ми прагнемо зробити Український фонд стартапів платформою, де стартап зможе отримати не тільки фінансування, але і весь комплекс послуг — від консультацій до співпраці з потенційними інвесторами. Користуючись нагодою, хочу закликати всіх, у кого є круті ідеї і команда — подавати свої заявки. Ми раді будемо допомогти вам в реалізації ваших проектів.

Антон Костюченко. Київ

Фото Юлії Овсяннікова

Comments

Новости