Connect with us

Политика

Олександр Віндман — шпигун чи патріот? — Украинские новости


У театральному дійстві під назвою «імпічмент президента Трампа» несподівано з’явився новий актор

Ключовим свідком у справі імпічменту президента США став офіцер родом з України, експерт Ради національної безпеки США, ветеран війни в Іраку, підполковник Олександр Віндман.

ЖИВИЙ СВІДОК

У вівторок, 29 жовтня, він дав свідчення на закритих слуханнях в трьох комітетах Палати представників Конгресу США, піднявши в американському інформаційному просторі чергову хвилю обурення поведінкою Трампа.

Взагалі то, про що розповів Віндман конгресменам, було відомо ще з понеділка, коли він зробив відкриту заяву про загрозу національній безпеці, яку несуть Сполученим Штатам дії президента і його оточення в стосунках з Україною.

Підполковник Віндман заявив, що був свідком розмови чиновників Білого дому щодо України від 10 липня і чув усю розмову Трампа з президентом України Володимиром Зеленським 25 липня.

Так, 10 липня Віндман чув, як посол США в Євросоюзі Гордон Сондленд заявив, що передумовою зустрічі українського президента з главою Білого дому має стати згода України на проведення розслідування щодо втручання в американські вибори 2016 року і щодо сім’ї Байденом і компанії «Бурісма» (української компанії, в якій одну з керівних посад займав син Байдена Хантер).

Телефонна розмова президентів США і України Віндман оцінив так: «Мене стурбував телефонний дзвінок. Я вважав, що недоречно вимагати від іноземного уряду розслідування проти громадянина США, і я був стурбований можливими наслідками щодо підтримки України з боку американського уряду. Я усвідомлював, що якщо Україна почне розслідування у відношенні Байдена і «Бурісми», це буде розцінено як участь в політичних іграх на стороні однієї з партій. Все це, поза всяким сумнівом, приведе до того, що Україна втратить двопартійну підтримку, яку вона зараз має. Все це підірве і систему національної безпеки США ».

Підполковник також підтвердив, що незадовго до телефонної розмови бюджетно-адміністративне управління Білого дому «зробило незвичайні кроки», спрямовані на те, щоб заблокувати надання Україні військову допомогу на суму 391 млн доларів, вже схвалене Конгресом ».

Олександр Віндман — шпигун чи патріот? — Украинские новости

честь мундира

Для демократів, яких прихильники Трампа звинувачують в політичній заангажованості, поява нейтрального, аполітичного свідка було вкрай необхідно. Адже до сих пір свідчення давали політики, дипломати, посадовці, які підтримують ту чи іншу сторону. В Америці ж традиційно з особливою шаною ставляться до військового мундиру, тому ветеран війни на роль об’єктивного свідка, здатного розкрити очі рядовим американцям, підходить ідеально.

У той же час захисники Трампа, які обрали тактику знецінення хворобливих показань, відразу взялися за очорнення Віндмана. Він, мовляв, не може бути об’єктивним, тому що прихильно ставиться до України. Це м’який варіант «очорнення».

«Цілком очевидно, що Віндман неймовірно стурбований захистом України, — заявив Шон Даффі, Колишній конгресмен, прихильний Трампа. — Не знаю, турбує його американська політика, але його головна місія переконатися, що Україна отримала (американське — ред.) Зброю. Я це розумію. У нас у всіх прихильність до нашої батьківщини … У нього прихильність до України, він розмовляє українською, приїхав з тієї країни і хоче переконатися, що українці в безпеці і вільні. Я розумію це».

Жорсткий варіант «очорнення» підхопив сам адвокат Трампа Руді Джуліані, а також інші протрамповскіе коментатори. Віндман — зрадник і шпигун … на користь України! Віндман, заявив Джуліані, «відчуває себе втраченим, тому що служить одночасно двом», тобто США і Україна.

Сам Трамп, який коментує кожне слово, вимовлене в його сторону, написав в своєму твіті таке: «Схоже, якщо вірити корумпованим медіа, телефонна розмова стурбував сьогоднішнього свідка, який ніколи не був прихильником Трампа. Хіба він брав участь в тому ж розмові, що і я? Неможливо! Будь ласка, попросіть його прочитати стенограму телефонної розмови. Це полювання на відьом! »

Абсурдність звинувачень у шпигунстві і зраді настільки очевидна, що навіть деякі республіканці поставилися до цієї «чорнухи» скептично. А республіканка Ліз Чейні з Палати представників навіть присоромила однопартійців і прихильників Трампа, виступивши на захист Віндмана. «Соромно ставити під сумнів його патріотизм і любов до цієї країни (США — ред.) », — зазначила вона.

Головний політичний опонент Трампа на виборах 2020 року Джо Байден назвав «презирливою» критику Трампа на адресу Віндмана — ветерана війни в Іраку, Який мав поранення і нагороджений медаллю «Пурпурне серце».

Сенатор-республіканець Мітт Ромні, Який брав участь в попередніх виборах президента США, заявив, що атаки Трампа «абсурдні».

Честь мундира підполковника Віндмана стала предметом жорстких дебатів в телеефірі. Симпатиками офіцера виступають переважно демократи, опонентами — прихильники президента.

Олександр Віндман — шпигун чи патріот? — Украинские новости

УКРАЇНСЬКІ КОРЕНІ

За даними ЗМІ, підполковник Віндман з липня 2018 року працює директором європейського департаменту Ради національної безпеки США, де вважається головним експертом з питань України.

Народився в 1975 році в Києві. Його батько, Семен Віндман, після смерті дружини емігрував в США разом з трьома синами — Леонідом і близнюками Олександром і Євгеном. Оселилися в Нью-Йорку на Брайтон-Біч.

Всі троє молодших Віндманов вибрали військову кар’єру. Олександр отримав ступінь магістра в Гарварді. Вільно володіє російською і українською мовами.

Почав військову службу в 1999 році, спочатку в Південній Кореї, потім у Німеччині. У 2004-му був направлений до Іраку, де майже одразу отримав важке поранення. З 2008 року відповідав за військові питання в посольствах США в Україні та Росії, займав посаду радника з питань РФ в Об’єднаному комітеті начальників штабів.

У Раді національної безпеки США Віндман відповідає, зокрема, за формування американо-українських політичних відносин. Входив до складу офіційної делегації на інавгурації Президента Зеленського.

Брат-близнюк, підполковник Євген Віндман, теж працює в Раді нацбезпеки США.

Олександр Віндман — шпигун чи патріот? — Украинские новости

ЕМОЦІЙНА СКЛАДОВА

Нічого кардинально нового показання офіцера, схоже, не додали. У той же час демократи розглядають їх мало не ключовими в розслідуванні щодо імпічменту. Чому їм приділяється така увага?

По-перше, важливо сама наявність реального аполітичного свідка розмови Трампа і Зеленського. Інший свідок — так званий викривач (whistleblower) залишається засекреченим. Деякі висловлювали підозру, що Віндман і є тим «вістбловером», проте сам він це рішуче заперечував.

По-друге, Віндман заявив, що в оприлюдненій стенограмі розмови президентів не вистачає кількох важливих фраз. Зокрема, упущений момент, де Трамп нібито стверджує, що існують записи, на яких колишній віце-президент США Джо Байден обговорює корупцію в Україні, а також згадка назви української компанії «Бурісма».

Насправді, розкриття тих «випущених» фраз мало що змінює, але посилює довіру до свідка.

І по-третє, на користь демократів грає емоційна оцінка ситуації, яку висловив Віндман в своїй заяві в понеділок. Мовляв, зміст переговорів так його обурило, що він двічі звертався з офіційною скаргою до головного юридичного консультанта Джону Ейзенберг. Більш того — погодився свідчити на закритому засіданні трьох комітетів Палати представників в рамках розслідування імпічменту президента США, хоча Білий дім заборонив своїм співробітникам співпрацювати з Палатою.

І далі — після прийняття Палатою представників резолюції щодо імпічменту, покликаної врегулювати процедурні моменти, — підполковник Віндман готовий дати публічні свідчення.

Володимир Ільченко

Comments

Новости