Connect with us

Коррупция

що незабаром змінить Закон — Украинские новости


Жебрацтво з тваринами заборонять, вигулювати собак можна буде тільки на повідках, люди, які пропонують сфотографуватися з голубами і мавпочками, повинні зникнути з вулиць, а кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами буде наступати вже з 14 років.

видання«Сегодня»розповіло, яких законодавчих змін очікувати в сфері захисту тварин і що потрібно знати українцям.

Що прописано в законопроекті

Нещодавно Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №2351 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод і директив ЄС у сфері охорони тваринного і рослинного світу)». Простіше кажучи, цей документ спрямований на захист тварин і серйозно посилює покарання за жорстоке поводження з ними.

Відзначимо, законопроекти про захист тварин уже не раз потрапляли в Раду, але не приймалися навіть в першому читанні. Винятком сталзакон №5119-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впровадження гуманного ставлення до тварин), який прийняли в 2017 році.

Згідно з цим законом, за побої і знущання над тваринами був передбачений штраф в розмірі від 3400 до 5100 грн, а за вбивство погрожував тюремний термін до шести місяців. На жаль, в українських реаліях цей документ діє слабо, а безліч білих плям в законодавстві не дають залучати до відповідальності численних порушників закону.

У новому законопроекті прописано більше 60 змін; головні з них:

 • забороняється винищення з метою регулювання чисельності бездомних тварин, заборонено бити, вбивати, отруювати або калічити бездомних і домашніх тварин;
 • вигулювати собак потрібно тільки на повідках, в намордниках і в нашийниках з ідентифікують позначками;
 • забороняється жебракувати з бездомними, свійськими та дикими тваринами;
 • виключається можливість регулювати чисельність тварин за допомогою евтаназії, залишиться тільки стерилізація;
 • забороняється примушувати одних тварин нападати на інших, в тому числі і при тестуванні тварин;
 • забороняється використання тварин як мішені в тирі або для тренувань зі стрільби;
 • забороняється дарувати домашніх тварин в якості призів, нагород чи премій;
 • забороняється замуровувати тварин в підвалах будинків;
 • забороняється надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв;
 • забороняється пропаганда жорстокого поводження з тваринами;
 • забороняється залишати тварин в салоні автомобілів, якщо на вулиці температура вище 20 градусів тепла і нижче 5 градусів морозу;
 • адміністративна відповідальність за жорстоке і безвідповідальне ставлення до тварин настає з 16 років, а кримінальна з 14 років;
 • тварина, з яким жорстоко поводилися, зможуть конфіскувати;
 • вводиться обов’язкове проведення експертизи для встановлення причини смерті тварини;
 • що стосується використання тварин у сільському господарстві, то вони повинні жити в нормальних приміщеннях з хорошим освітленням і циркуляцією повітря, крім цього забороняється утримувати тварин в тих же приміщеннях, де їх забивають, або там, де знаходяться туші забитої тварини;
 • забороняється проводити забій тварин до втрати ними свідомості, а також вводиться заборона на патрання, обпалення, зняття шкіри, копчення і відділення частин у тварин до того, як у них не припиниться серцебиття;
 • при проведенні таврування, біркованія і кастрації обов’язково повинно застосовуватися знеболювання.

Штрафи за жорстоке поводження з тваринами залишаються такими ж — від 3400 до 5100 грн. Але додаються нові правопорушення, які теж обкладаються штрафами. Так, наприклад, за вигул собаки без повідка і намордника загрожує попередження або ж штраф в розмірі від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн).

Крім цього, переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням рідкісних видів тварин і рослин, що заподіяло істотну шкоду, карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або службовою особою, караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна.

Згідно із законопроектом, буде заборонена і пропаганда жорстокого поводження з тваринами — такі дії будуть каратися штрафом у розмірі від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-5100 грн) і обмеженням волі на строк до 5 років з конфіскацією та знищенням всіх зображень, творів, кіно- та відеопродукції.

Що кажуть зоозахисники

Законопроектом вноситься 60 правок в 11 законодавчих актів. Зоозахисники та народні депутати говорять про те, що зараз закони України не відповідають європейським нормам і тому потребують удосконалення.

Директор ГО «Чотири лапи Україна» Олександра Лісчішіна зазначає, що в нашій країні дуже багато бездомних тварин, але масштабна стерилізація допоможе врегулювати їх число. Так, її організація працює в Україні з 2012 року і вже стерилізувала понад 25 тис. Тварин по всій країні.

«Український досвід говорить про те, що суворість законодавчих норм не завжди призводить до їх виконання. Але посилення відповідальності за знущання над тваринами — це сигнал про те, що Україна йде до розвитку цивілізованого суспільства », — додає Лісчішіна.

За словами представника громадської організації «Відкриті клітини України» Світлани Руденко, величезним кроком вперед стало те, що в законопроекті передбачені норми, що захищають тварин в сільському господарстві,

«Мені дуже приємно, що нарешті-то законодавчі зміни почали стосуватися самих беззахисних і безправних — сільськогосподарських тварин», — каже Руденко.

Вона додає, що таких тварин часто вбивають найболючішими способами, а багатьох каструють без будь-якого знеболення. Саме тому в документі прописані норми, які припинять ці знущання.

Ще один важливий аспект — це контрабанда тварин і браконьєрство. Так, за даними Госпотребслужби, з 2014 по 2017 рр. в арабські країни (ОАЕ, Кувейт, Саудівська Аравія, Лівії і т.д.) були вивезені 179,9 тис. дрібних декоративних птахів, а саме снігурів, синиць, Щеглов, чіжей і т.д.

«За чотири роки було вивезено близько 200 тис. Наших птахів. І вся справа в тому, що ці птахи — контрабандні », — пояснює Володимир Борейко, директор Київського еколого-культурного центру.

Офіційно у всіх цих птахів нібито є ветеринарні паспорти, на ділі ж вони занесені до Бернської конвенції (міжнародна угода про охорону дикої фауни і флори і природних середовищ існування в Європі — Ред.) І вивозити їх не можна.

«У кримінальному кодексі немає статті, по якій цих контрабандистів можна було б посадити. Є стаття тільки в адміністративно кодексі, і там штраф — 200 грн. А що таке 200 грн, якщо одна птах коштує мінімум 100 доларів », — пояснює Борейко і додає, що, наприклад, тільки самка сапсана коштує близько одного мільйона доларів.

Експерти сподіваються, що прийняття нового законопроекту допоможе виправити цю ситуацію і ввести в українське законодавство покарання для контрабандистів. Борейко додає, що прийняти законопроект у другому читанні Рада, орієнтовно, зможе вже в травні.

«Потім дається 20 днів на підписання президентові і в червні у нас буде готовий закон», — пояснює Борейко.

Яких ще змін очікувати

Нардепи ж додають, що зараз в Раді панує «гуманістичний порядок» і знаходиться ще багато законопроектів, які повинні врегулювати сферу захисту тварин, зокрема — заборонити використання тварин у всіх цирках, вирішити питання з дельфінаріями і ввести обов’язкову паспортизацію та ідентифікацію тварин.

Юлія Овчинникова, народний депутат України зазначила, що робоча група вже напрацювала комплексний проект закону про заборону тварин в цирках і зараз йде його обговорення.

«Міністерство культури дуже принципово налаштований, щоб цей законопроект був внесений. Є ряд представників, які не підтримують цю ініціативу. Ми ж, у свою чергу, її підтримуємо і вже в найближчі кілька місяців будемо приймати рішення щодо цього законопроекту », — каже Овчинникова.

Народний депутат Олександр Мариковський додає, що з цього законопроекту є багато дискусійних питань.

«Яких саме тварин потрібно заборонити в цирках? Наприклад, кішки і собаки піддаються дресирування і живуть з людиною, чому б їх, наприклад, не залишити? Ці дискусії досі ведуться, це неоднозначні питання, за якими потрібно знайти компроміс », — каже Мариковський.

Також робоча група займається створенням законопроекту про ідентифікацію та реєстрацію тварин.

«Ми сподіваємося, що в 2020 році цей законопроект буде зареєстрований. Ми максимально включили його в план законодавчих ініціатив на цей рік », — пояснює Овчинникова.

. (TagsToTranslate) ò (t) à õ (t) å å (t) í (t) å

Источник — АнтикорComments

Новости