Connect with us

Политика

Українців в Угорщині не штрафуватимуть за прострочені документи — Украинские новости


Експерти вказують на «підводні камені» такої ініціативи. Їх дуже багато: від проблем з Конституцією — до «голограми» замість депутата

День проведення позачергової сесії Верховної Ради вже кілька разів переносили. Спочатку мова йшла про 25 березня, потім — про 26-м, а поки, попередньо, засідання парламенту відбудеться в суботу, 28 березня. Попередньо — тобто ще не точно.

Є ряд основних причини, за якими депутати не збираються в сесійному залі. Перша — зростає число нардепів, які підхопили заразу. Друга — важко зібрати підтримку під питання потенційної порядку денного. Вирішити проблему з роботою ВР в умовах небезпеки пропонують, прийнявши законопроект №3250. У ньому і розглядають можливість голосувати під час епідемії та карантину за законопроекти, ЯКІ ПОВ’ЯЗАНІ З ЦИМИ ЗАПИТАННЯМИ, в режимі відеоконференції. «Є стаття Конституції, яка прямо говорить, що депутати повинні бути зібрані в парламенті. Але, з огляду на надзвичайні обставини, ми зараз шукаємо юридичну модель, яким чином виключно на час епідемії і заходів по її протидії мати можливість працювати в такому режимі», — зазначив голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

І тут напрошуються питання … По-перше, як це технологічно може бути організовано, коли понад 400 учасників (нардепів)? Це взагалі реально? По-друге, що за програма і засоби можуть при цьому використовуватися? По-третє, як буде відбуватися голосування, де гарантія правильного обліку голосів, власне, захищеності голосування? Нарешті, по-четверте, наскільки конституційно дистанційне голосування депутатів?

ДЕПУТАТИ НА «дистанційки»: ЗАБЕЗПЕЧИТИ РОБОТУ В онлайн можна, АЛЕ …

У коментарі УКРІНФОРМу директор дослідницько-виробничого центру «Winstars Technology» Дмитро Софіна розділив проблему на кілька частин:

1) юридична — правовий аспект легітимності «дачного» голосування і відповідне його оформлення;

2) верифікація і ідентифікація — фіксація і підтвердження факту голосування конкретним депутатом;

3) технічна — збір в єдиному захищеному каналі до 500 осіб.

Дмитро Софіна
Дмитро Софіна

«Почнемо з кінця. Чи можливо організувати онлайн-сесію по захищеним цифровим каналам? Так можливо. Але ця розробка вже повинна бути у депутатів на руках. Поки ми не знаємо, які саме технології повинні використовуватися, як забезпечити їх шифрування, а також де будуть знаходитися головні сервери. Тобто система повинна: ​​по-перше, бути готовою технічно приймати, передавати і зберігати великий потік одночасних даних (повинна бути власна мережа хмарних сховищ, які будуть з’єднані між собою і мати достатні потужності). По-друге, шифрування — повинен бути спеціально розроблений криптографічний алгоритм шифрування, який можна, звичайно, перехопити, але без спеціального ключа перевірки, який повинен бути на кожному комп’ютері депутата, це зробити неможливо », — каже Софіна. І додає: «Єдине питання в тому, як доставити таку кількість ключів шифрування і забезпечити безпеку самих пристроїв депутатів. Швидше за все, це должні бути вже готові мінікомп’ютери, які можна використовувати тільки для відеозв’язку і факту голосування ».

Що стосується ідентифікації, то, каже експерт, існують варіанти: розпізнавання особи нейронною мережею; ключ ЕЦП; відбиток пальця і ​​т.д. «Ці всі сукупності технології потрібно реалізувати державі, із залученням власних фахівців з безпеки. Це повинно бути щось на зразок системи Рада, але з набагато більш захищеною системою ідентифікації, — зазначає Дмитро Софіна. — Так чи можна це зробити? Так. Скільки на це піде часу? Від одного року і більше. Чи потрібно все це юридично підготувати? Звичайно, і на це теж може піти близько року ».

Якщо ж мова йде про звичайному потоковому відео, тобто, щоб в режимі реального часу дивитися хто з депутатів підняв руку, так би мовити, поіменне голосування, то говорить Софіна, технічно це можна реалізувати, але наскільки стабільно воно буде працювати? ..

… підробити ВСЕ МОЖНА — І ВІДБИТОК ПАЛЬЦІ і сітківки ока

«Було б добре, щоб це був один провайдер, щоб уникнути епізодів» технічного ниття «окремих депутатів про можливу» диверсії «інтернет-провайдерів», — каже політолог Дмитро Гаврилюк. Менш імовірно, він вважає, що народні депутати будуть використовувати традиційні інструменти, якими користуються українці на час карантину — Skype, Zoom.

Дмитро Гаврилюк
Дмитро Гаврилюк

«Очевидно, що для якісної організації електронного голосування потрібно розробити більш жорсткі вимоги до таймінг виступів депутатів, питань до ораторам, безпосереднього голосування», — стверджує Гаврилюк.

IT-фахівець Олександр Пелешко зазначає, що теоретично можна все. Наприклад, сама елементарна програма WordPress (Вордпресс) має багато плагінів для організації відеоконференцій і голосувань. «Навіть лайки під статтями на сайті виконують функцію голосувань, а в балках фіксуються ті, хто поставив лайк, — переконує Пелешко. — Але це ж парламент. Як варіант, можна зробити реєстрацію і голосування з електронним ключем і підписом. Але хто дасть гарантії, що це саме депутат голосує, а не стороння людина, або ж, наприклад, бот? Адже ботів, повірте, не так складно запрограмувати на це. Стосується це і сітківки ока, і відбитка пальця. Цифровий зліпок теж можна підробити і згодувати його в системі, видавши себе за іншого. Крім того будівлю парламенту — це не хатинка на курячих ніжках, і не прохідний двір. Там приймаються закони. Потрібно передбачити заходи щодо захисту державної безпеки. Як її можна гарантувати будинку? Тому налагодити цю справу не складно, чого не скажеш про безпеку ».

Так, для цього можна використовувати і рішення, взяті «на стороні». «Але де гарантія, що вони на 100% безпечні і не залежатимуть від своїх розробників?» — резюмував Пелешко.

… А хакери ЯК ЗНЕШКОДЖУВАТИ?

У свою чергу експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов каже, що ідея дозволити Верховній Раді проводити пленарні засідання в режимі відеоконференції має, крім епідемії, ще цілком логічні причини.

Ігор Попов
Ігор Попов

«Вибрати програму для дистанційного обговорення нескладно, зараз весь світ проводить наради і конференції віддалено. Найбільш чутливий момент — як зафіксувати голосування. Цифровий підпис використовувати не можна, тому що канали зв’язку від кожного депутата не будуть захищені, — говорить експерт. — Автори законопроекту пропонують застосовувати roll call, тобто фактично перекличку депутатів. Це довго, проте відеозапис і трансляція чітко зафіксують волевиявлення кожного ».

Скептичне думку про практичне втілення такого рішення висловила політолог Лілія Брудніцкая, Зазначивши, що виникнуть неминучі проблеми. «Технологічно організувати відеоконференцію складно навіть в тому випадку, коли учасників близько 50 чоловік (досить подивитися телеефіри). Що вже говорити про 425 обранців! При цьому значно ускладнюється, в тому числі за часом, відстеження дискусії. Як ви відстежити реакцію залу, миттєві зауваження опонентів або прихильників? Це будуть, в основному, діалоги, оскільки, коли до виступаючого є питання, то на екрані висвічується запитувач, і не видно, як реагує (або не реагує) зал, — каже Брудніцкая. — У той же час для шахраїв нова система стане золотим дном. Технологічно легко імітувати потрібні підняття рук і навіть зараховуючи їх, підтасувати результати депутатського волевиявлення. Або зробити хакерську атаку і знищити результати, а тим часом «обробити» потрібну кількість депутатів »…

ОКРІМ БЕЗПЕКИ Є ЩЕ ОДНА ПРОБЛЕМА — ЗАКОННІСТЬ

Експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов каже, що юридично ведення засідань без фізичної присутності депутатів в залі — дуже сумнівно. «Колись давно частина депутатів намагалася зібратися в Українському домі, і після тих подій у 2002 році Конституційний Суд дав висновок, що Верховна Рада може проводити легітимні засідання тільки в будівлі на Грушевського, 5, — зазначає він. — Але головний аргумент опонентів відеозаседаній насправді інший. Якщо формат відео використовують тільки для прийняття консенсусних питань для подолання епідемії — це буде мовчазна згода, і навряд чи ці рішення будуть оскаржені. Але якщо такий спосіб використовують для прийняття гострих рішень — це викличе протести і оскарження ».

Віктор Таран
Віктор Таран

Схожим чином висловився політолог Віктор Таран: «Зараз провести засідання онлайн досить проблематично. Для цього потрібно як мінімум внести зміни в закони про Регламент і про статус народного депутата України. А для того, щоб ці рішення проголосувати, потрібно зібрати депутатів під куполом. Будь-який інший варіант голосування є неконституційним. Рішення Конституційного суду від 17 жовтня 2002 року чітко пояснює алгоритм голосування народних депутатів ».

Солідарний з колегами і політолог, активіст Руху опору капітуляції Дмитро Сінченко. Голосування і обговорення в онлайн-режимі, каже він, застосовують лише в тих країнах і організаціях, де ця можливість передбачена їх законодавством. «В Україні процедура прийняття рішень парламентом прописана в Конституції, і її неможливо змінити в» турборежимі «. Для цього потрібно пройти складну процедуру — проголосувати за відправлення проекту рішення до Конституційного суду, дочекатися його рішення, закрити сесію і почати іншу, і тільки потім конституційною більшістю проголосувати. Це не вийде зробити до завершення карантину. Очевидно, що на майбутнє такі зміни потрібно буде ініціювати, але загрози, пов’язані з коронавірусів доведеться вирішувати за діючими процедурами, тобто — офлайн », — каже Сінченко.

Дмитро Сінченко
Дмитро Сінченко

І додає: «Якщо ж депутати все-таки вирішать внести зміни в регламент Верховної Ради, без відповідних змін до Конституції, то всі рішення, прийняті в» онлайн-режимі «можна буде оскаржити і скасувати, а всі дії, які будуть приймати виконавчі органи державної влади на виконання «онлайн-голосувань» парламенту, можна буде кваліфікувати не інакше, як самоуправство і нецільове використання бюджетних коштів, а це — кримінал ».

Тому Дмитро Сінченко каже, що депутатам доведеться або проводити засідання, нехтуючи загрозою заразитися і захворіти, або зробити паузу у своїй роботі до тих пір, поки ці ризики не будуть зняті, тобто поки пандемія не буде подолане.

Лілія Брудніцкая вважає, що «відеозв’язок досі залишається екстреним способом спілкування, незважаючи на новітні технології. У світі віддають перевагу «живому» спілкуванню в одному приміщенні. Тому, якщо Верховна Рада України хоче перейти на «удалёнку», треба чітко визначити, за якими саме питань може застосовуватися відеоголосованія і «відеопленаркі», — каже політолог.

Лілія Брудніцька
Лілія Брудніцька

За її словами, відеозв’язок — це все ж XX століття, а ми в XXI-му. «Можна було б в тому ж сесійній залі ввести присутність не депутатів, а їх тривимірних голограм із забезпеченням того, щоб голограма конкретного обранця повністю повторювала його руху, слова в режимі реал-тайм. Так буде дотримано вимоги Конституції України. Єдине, що остаается: визнати на законодавчому рівні голограму повноважним представником такого народного депутата », — резюмувала Брудніцкая.

Мирослав Лісковіч. Київ

Comments

Новости