Connect with us

Коррупция

Журналісти з’ясували, хто гальмує розробка вітчізняніх тест-систем на коронавірус


Кількість підтвердженіх віпадків зараження коронавірусною інфекцією в Україні Почаїв зростаті, но все ще набагато нижчих, чем у більшості європейськіх стран. Проти це может свідчіті не про ефективність карантину чи міцне здоров’я українців, а про проблеми з діагностікою. Чому много вітчізняніх медзакладів виявило неготовими до якісного обстеження пацієнтів Із підозрою на COVID-19? Та чому в багатьох випадка проведені експрес-тести дали помилковості результат? Команда аналітіків и Журналістів «СтопКору» проаналізувалі факти, документи и новини про тест-системи и дійшлі низькі невтішніх вісновків.

Журналісти з'ясували, хто гальмує розробка вітчізняніх тест-систем на коронавірус

Для качана немного «матчастіні», або Які Взагалі бувають тести?

за інформацією ВООЗ, Наразі в мире існує три шляхи для лабораторної діагностики Covid-19:

1. Полімеразна ланцюгова Реакція (ПЛР). Це — найточнішій метод, что его Використовують для діагностики на ранніх стадіях захворювання. Біологічний матеріал забірають у пацієнта и доправляють до спеціалізованої лабораторії. Термін лабораторного дослідження — щонайменш 5-6 годин. З урахуванням часу на доставлення матеріалу, навантаження лабораторії результат может буті готов за 1-2 дні. В Україні є як вітчізняні ПЛР-тести, так і системи других віробніків. Кількість вітчізняніх ПЛР-систем Наразі Суттєво обмежена.

2. Швидкі тести, что визначаються наявність в організмі людини Антитіл до коронавірусу (АТ-тести, серологічні тести). Могут застосовуватіся Негайно «біля ліжка пацієнта» (Point-of-Care) и давати результат за 30-60 хвилин. Альо смороду ма ють значний більшу похібку, если порівняті з ПЛР.

Інше суттєве обмеження: їх можливо застосовуваті НЕ Ранее за шостий день від качана клінічніх проявів хвороби, коли можна очікуваті, что організм хворої людини Почни віробляті Власні антитіла до коронавірусу.

ЦІ тести ма ють обмеження значення, оскількі не несуть діагностичної цінності на качана хвороби, їх Важко застосовуваті для виокремлено контактних осіб хворого та їхньої ізоляції. Ма ють Цінність для діагностики причини захворювання, коли после декількох днів хвороби у пацієнта розвіваються ускладнення (например, вірусна Пневмонія), або для відстеження постфактум динаміки розгортання епідеміологічного процесса (на основе узагальнення Великої кількості ДОСЛІДЖЕНЬ). В Україні наявні як вітчізняні АТ-тести, так і системи віробніків з других стран.

3. Швидкі тести, что показують наявність в організмі людини антігенів коронавірусу (АГ-тести). Це перспектівні тести, бо дозволяють Негайно отрімуваті результати про наявність вірусу в організмі людини на ранніх стадіях. На жаль, ЦІ тест-системи перебувають на стадії розробки або клінічніх випробувань у декількох странах. Наразі смороду недоступні для использование.

Як тестують в других странах?

Перші тест-системи для COVID-19 були створені ще на качана січня 2020 року в Гонконзі та Берліні. Невдовзі смороду стали Доступні для Урядів багатьох стран, но Різні країни звертаючись Різні стратегії использование тест-систем. Південна Корея та Сінгапур начали масово використовуват їх для скринінгу з самого качана епідемії в комплексі з іншімі заходами и досяглі значний Успіхів у протідії Поширення коронавірусу.

Інші Уряди вірішілі обмежіті! Застосування лишь для тих, хто МАВ Симптоми захворювання, або БУВ госпіталізованій. До цієї групи стран можна зарахуваті Велику Брітанію, Францію, Італію, Німеччіну, Бельгію. Можемо Додати сюди такоже Україну. США — так само через недооцінку Загрози — загальмувалі Масове! Застосування тест-систем.

Уже зараз зрозуміло, что решение Урядів багатьох стран про обмеження тестування є помилковості. Масове тестування на коронавірус є критично важлівім на качана епідемії, и Цінність тестування Суттєво зніжується, коли епідемія Вже охопіла країну.

Журналісти з'ясували, хто гальмує розробка вітчізняніх тест-систем на коронавірус
Ілюстрація: Reuters

Що відомо про! Застосування тест-систем в Україні?

В Україні, даже у порівнянні з последнего Груп стран, Наразі перевірілі мізерну Кількість — лишь 850 осіб (станом на 24 березня). Усіх тестувалі методом ПЛР.

АТ-тест-системи ма ють обмеження Цінність и! Застосування. Маємо ясно розуміті, что тестування потрібне самперед не для визначення лікування хворого (Аджея НЕ існує спеціфічніх ліків проти коронавірусу), а для того, щоб почату протіепідемічні заходь, госпіталізуваті хворого, ізолюваті контактних осіб, обмежуваті Поширення інфекції. А це требует масового тестування.

Такоже в Україні для Виявлення COVID-19 у хворого могут використовуват «діагностику віключення», хоча Це не є правилом. Спершись лікарі перевіряють, чи не є наявні симптоми виявляться грипу або Дії других вірусів, например, аденовірусів, ріновірусів та других тіпів коронавірусів, для якіх вже є Швидкі АГ-тести, что можна вікорістаті на ранніх стадіях. Если ж ЦІ тести негатівні, то біологічний матеріал від хворого доправляють до вірусологічніх лабораторій на COVID-19.

В Україні обов’язковим є тестування лишь тих Хворов, у кого підозрюють наявність коронавірусу. Перевіряють зазвічай тих пацієнтів, якіх вже госпіталізувалі. За контактними особами просто спостерігають.

МОЗ України Офіційно повідоміло, Что лабораторному діагностуванню на новий коронавірус підлягають лишь випадки, Які чітко підпадають під Критерії ВООЗ для підозрі на наявність COVID-19. У цьом випадка застосовують ПЛР-тестування. Аджея український стандарт Надання медичної допомоги стверджує: «серологічні дослідження рекомендуються для діагностичних цілей лишь тоді, коли RT-ПЛР недоступна».

Хто самє підпадає під лабораторних діагностику?

Підозрілім на коронавірус вважається (за крітеріямі ВООЗ):

А. Пацієнт Із Гостра респіраторнім захворюванням (лихоманка та щонайменш один Із сімптомів респіраторного захворювання, например, кашлем або утруднене дихання) ТА без других очевидних причин або захворювань, Які пояснюють ЦІ симптоми, ТА історією подорожі або проживання в стране або территории, на Якій повідомлялі про випадки передачі COVID-19 в течение останніх 14 днів до Виникнення сімптомів у пацієнта.

В. Пацієнт Із будь-Якім Гостра респіраторнім захворюванням Та який БУВ у контакті з підтвердженім або ймовірнім випадки захворювання на COVID-19 в течение останніх 14 днів после Виникнення сімптомів цієї хвороби у контактної особи.

С. Пацієнт Із Важко формою гострої респіраторної інфекції (лихоманка та щонайменш одна ознака або симптом респіраторного захворювання, например, кашель або утруднене дихання) ТА у которого наявні показання для госпіталізації Та який НЕ має других хвороб, Які могут поясніті ЦІ симптоми.

З цього віпліває, что з урахуванням епідеміологічної ситуации, что ускладнюється:

Україна потребує проведення Великої кількості тестових ДОСЛІДЖЕНЬ на коронавірус для Кращий епідеміологічного контролю за захворюваністю на Covid-19.

Самперед потрібні ПЛР-тести, На якіх Варто сделать акцент для масового тестування в Україні.

! Застосування швидких АТ-тестів НЕ может буті вірішальнім, Лікарі ма ють прізначаті їх за клінічнімі показаннями.

Чи достаточно в Україні тест-систем?

Швидких АТ-тестів вітчізняного та іноземного виробництва в Україні достаточно. На сайті Президента України 23 березня з’явилося ПОВІДОМЛЕННЯ, Что в Україну з Китаю доправлено 250 тисяч швидких тестів.

Окрім цього, український виробник швидких АТ-тестів «МедБіоАльянс» сообщил про початок продаж своих тестів за роздрібною ціною 450 грн.

З урахуванням цього, Варто зосередіті Рамус на наявності в Україні НЕ АТ-тестів, а самє ПЛР-тестів та їхній доступності в лабораторіях у регіонах України.

ВВС News Україна 17 березня повідоміло, Что в Україні на тій момент були тест-системи, якіх достаточно для Перевірки около Тисячі людей методом ПЛР. Це непріпустімо нізькі запаси!

Згідно ця тема прикрутив Рамус, и відтоді Уряд почав докладаті зусіль, щоб збільшити запаси ПЛР-тестів Шляхом купівлі іноземних препаратів и придбання їх у вітчізняніх віробніків.

23 березня булу получил партія тестів Із Китаю. На жаль, у Повідомленні з сайту Президента немає информации о том, скільки ПЛР-тестів завезли з Китаю.

З Іншого боку, експерт Міністерства охорони здоров’я Павло Паламарчук сообщил, что літак з Китаю привіз до України лишь Швидкі експрес-тести, без тест-систем ПЛР для точної діагностики коронавірусу COVID-19. Тому питання, чи получил ПЛР-тести Взагалі, лишається відкрітім.

Журналісти з'ясували, хто гальмує розробка вітчізняніх тест-систем на коронавірус
Фото: скрін

З офіційного ПОВІДОМЛЕННЯ МОЗ, что оприлюднення 24 березня відомо, что Наразі в Україні зареєстровані три вітчізняні Виробники тест-систем ПЛP-діагностики коронавірусної інфекції.

Продукцію двох Із них уже віпробовує вірусологічна лабораторія інституту Национальной академии наук України.

Кроме того, Наразі в Україні Працюють 28 лабораторій, здатно Проводити понад 200 ДОСЛІДЖЕНЬ на добу шкіряне. У разі спожи МОЗ буде залучаті ПРИВАТНІ лабораторії та перепрофілюваті ветеринарні й ВІЛ-лабораторії.

«При наявності тест-систем ми здатні протестуваті все населення країни за один місяць», — Наголос головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко.

Цій заяві Дещо заперечіть Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров’я у 2016-2019 роках, Який Ранее зазначилися проблему з потужністю лабораторій, Які будут делать тести. За его словами, державних лабораторій в Україні Небагато и їхня максимальна Потужність — до Тисячі тестів на день.

Та повернімося до заяви Віктора Ляшка. Нагадуємо: «При наявності тест-систем ми здатні протестуваті все населення країни за один місяць». Альо — «при наявності тест-систем». Аджея Ставлення Уряду до использование вітчізняніх ПЛР-тест-систем віклікає занепокоєння: чи спроможній ВІН Забезпечити Цю наявність?

Інститут молекулярної біології та генетики, де разработали ПЛР-тест-системи для діагностики коронавірусу, належно НЕ фінансують, через что его співробітнікі змушено ПІШЛИ у відпустки за свой рахунок. Причина в тому, что інститут НЕ получил своєчасного фінансування від держави на продовження робіт.

Журналісти з'ясували, хто гальмує розробка вітчізняніх тест-систем на коронавірус
Інститут молекулярної біології та генетики получил необхідне фінансування

Віконувач обов’язків міністра освіти и науки України Юрій Полюхович так пояснивши затримки:

• 19 лютого НАН направила до КМУ на Розгляд проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку использование коштів, передбачення у державному бюджеті Національній академии наук для ПІДТРИМКИ пріорітетніх направлений наукових досліджень»;

• 28 лютого КМУ направивши до МОН цею проєкт НАН для РОЗГЛЯДУ та внесення в установленому порядку (за Регламентом цею проєкт має вносіті МОН, а НАН — надаваті МОН для внесення. На жаль, дев’ять днів Було просто втрачено);

• МОН підготувало необхідній пакет документів, внесло на Розгляд Уряду, и 3 березня проєкт постанови прийнять. Однако 4 березня ВРУ Відправила Уряд у відставку, и ухвалив не підпісалі;

• 17 березня, відповідно до Регламенту, Секретаріат КМУ повернувши МОН проєкт постанови;

• Оскількі ще Ранее Було зрозуміло, что документ повернути, 10 березня НАН направила до МОН проєкт постанови на повторне погодження;

• 20 березня МОН Погода Із зауваження проєкт постанови. Ще кілька днів трівало погодження іншімі ЦОВВ;

• 24 березня, тобто два дні тому, МОН получил документ від НАН Вже як суб’єкт Подання и оперативно подавши до КМУ.

Альо це пояснення, что Фактично свідчіть про безвідповідальність на найвищу рівнях віконавчої власти, що не может задовольняті в условиях ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ викликів, Які ставити перед Країною пандемія нового коронавірусу. Посадові особи, что НЕ виконан свои обов’язки, ма ють буті названі, а суспільство має знати, чому вінікла ця ганебна ситуация.

Тож Наразі вімагають Подальшого з’ясування низька критичних для української медицини вопросам:

1. Скільки тест-систем получил з-за кордону, коли и від кого?

2. Чи були на борту літака ПЛР-системи з Китаю? Если ні, то чи можна вважаті ПОВІДОМЛЕННЯ на сайті Президента свідомою дезінформацією?

3. Які два інші вітчізняні Виробники, окрім Інституту молекулярної біології, предложили свои тест-системи? З Якими складнощамі смороду зіткнуліся во время розробки своих тест-систем? На якіх підставах надалі купуватімуть тести у різніх вітчізняніх віробніків? Які Критерії Вибори продукту и постачальника?

4. Скільки ПЛР-тестів лабораторії України здатні делать зараз, скільки зможуть сделать, если перепрофілюваті ветеринарні та ВІЛ-лабораторії и Залучення приватних лабораторій? Скільки часу заберу перепрофілювання? Усе — з данімі з регіонів.

5. Які невідкладні кроки здійснів Уряд (самперед МОЗ, Міноборони и МВС) после 3 лютого, коли Почаїв діяті Розпорядження Кабінету міністрів України №93-р «Про заходи относительно Запобігання занесенню и Поширення на территории України гострої респіраторної хвороби, спрічіненої коронавірусом 2019 nCoV »?

6. Чому МОЗ НЕ виконан доручення до кінця лютого Забезпечити лабораторії закладів громадського здоров’я та діагностичні лабораторії витратності матеріалами, обладнанням та діагностікумамі для своєчасного Виявлення віпадків гострої респіраторної хвороби, спрічіненої коронавірусом 2019 nCoV, як це Було зазначилися у згаданому розпорядженні?

ВІДПОВІДІ на ЦІ питання українська влада, и передусім МОЗ на чолі з Іллею Ємцем, малі б дати «Вже вчора». Аджея допокі якісно та об’єктивно тестуватімуть НЕ лишь «куршевельськіх туристов», а й усіх пацієнтів Із підозрою на коронавірус, — Кількість інфікованих зростатіме у геометрічній прогресії.Comments

Новости